A tak som zrušil Google Adsense…

O google adsense sa už popísalo veľa. V poslednom období sú však články, či komentáre písané s negatívnym postojom… a oprávnene.

Keď sa vrátim v pamäti späť o rok či dva, spomínam si aká to bola bomba. Kto ju skoro zachytil mohol sa pekne nabaliť na refferal systéme, ktorý bol asi to najlepšie na celom adsense. Ak refferal zarobil $100 dolárov vy ste dostali tuším 250. Zo začiatku sa dali z toho vytrieskať veľmi pekné peniaze aj s malou návštevnosťou, ak ste túto vlnu zachytili. Len málo blogerov a webmasterov tento ppc systém poznalo, a preto ho chcel každý skúsiť.

Časom však takýto typ bannerovej reklamy prestal byť zaujímavý a skôr naopak priam otravný. Dnes je pre mňa v niektorých prípadoch stále otravný (pcforum.sk to bol jeden “adsense hnus”) no a vo väčšine si ho ani nevšímam. Taktiež prišli na trh nové formy a aj nové systémy ako etarget, adfox, adbrite a ďalšie.

Podľa mojích skúseností treba stále reklamy obmieňať, hľadať nové pozície, farby, atď a to všetko za klesajúceho kurzu dolára. Ruku na srdce komu ppc nesie tak ako pred rokom? Ceny za preklik sú žalostne nízke (aj keď sem tam sa podarí – pred 3 dňami som mal jeden za $1,17) a počty preklikov sa taktiež znížili. Ak nemáte vysoko navštevovanú stránku ppc je minulosť. Skôr by som sa prikláňal k intextovej reklame, ktorú môžeme vidieť trebárs na zozname, alebo predaji PageRanku, to má ale zase svoje pre a proti.

Ja osobne som po zarobení poslednej “stovky” reklamu odstránil, zdala sa mi skôr na obtiaž pre užívateľov (aj keď dosť z ních mi vravelo, že reklama im nevadí) a projekty v budúcnosti plánujem monetizovať iným spôsobom. To je však ešte hudba budúcnosti a na to potrebujem vyššiu návštevnosť a udržať kvalitu projektov po obsahovej stránke.

Aké máte skúsenosti s PPC vy? Stále ho na stránkach “trpíte”, alebo tiež skúmate nové možnosti?

6 thoughts on “A tak som zrušil Google Adsense…

 1. Tak to je jasne, ja som skor mieril na slovensky trh a slovenskych inzerentov. Ked si zoberies zahranicie tak domenove reklamy su jedny z najviac platenych u nas je to tak vyssi stred podla toho co vidim na ucte. Skusal som aj etarget to bolo o cosi este horsie.
  mozno keby mam anglicky pisany web tak tam by som to skusil opat, ale celkovo sa za ppc plati menej staci sa pozriet aj na parkovane domeny 10 centov za klik a pritom je tam reklama relevantna a potencialny zakaznik moze byt kludne aj z parkovanej domeny

 2. Máš pravdu ten padající dolar a pořád stejná reklama je o ničem. Pomocí nástroje zakázaní konkurenčních reklam se snažím reklamu měnit podle potřeby ale kliky na 404m jsou za málo. Čekal jsem že v boji hostingu bude větší konkurence. Na druhou stranu jsou prázdniny, takže to nikde asi nebude o moc lepší. V kžadém případě pokud najdeš nějaký zajímaví systém na reklamu tak mi pošli na webtrhu PM, rád se přes tebe zaregistruju a zkusím to.

 3. NJ. Predaj odkazovby mohol byť fajn, len bohužiaľ u nás nie je taká brandža. Je iné, keď napr. na GFY.com sú tisíce najväčších hráčov prn (aby to neindexlo) businessu tak tam si každý väčší affiliate zaplatí semtam plochu alebo celý template ak má nejakú novú akciu. U nás to bude slabšie.

  Mimochodom referral sa píše s dvoma R, nie F :)

  Ja osobne by som bol za to, aby bol nejaký Sticky thread, kde by bol list lacných .com/.net … registrátorov a popredné parkingy a to by boli tvoje referral linky. Aj nejaké porovnanie týchto služieb by tam bolo.

  Proste ľudia tu si tak či onak musia kupovať domény a parkovať. A keď už sa majú registrovať, prečo nie cez tvoj referral link. Ja viem, máš na to iný názor.
  Ale myslím si, že ak tu X ľudí minie stovky dolárov na domény ročne a mnohí šikovní idú hore a súčasne si parkujú tak by to mohli byť slušné bubáky.

  Pri Adsense je skôr riziko, že tým, že chcú ľudia podporiť (clickom) môže výjsť advertiserova kampaň neefektívne a mohlo by dôjsť k forfeitu penez.

  Možno keby si mal rotovanie (ako rotovanie bannerov len code) reklám, Adsense, E-Target, Auction-Ads alebo tak neco.

  Ale ja tu nemám hlavné slovo. Mne nič neprekáža. Aj keby si tam mal layer-ads 😀 😀 😀

 4. no neviem nechcem tam pchat hned reklamu, kampan mam zadarmo a ja peniaze nejak surne nepotrebujem. Navstevnost stupa mesiac po mesiaci a casom tam chcem predavat banerovu reklamu cielenu na webhosty, registratorov domen a tak podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>