Alenka v ríši domén

Priznám sa, že z rozprávok som vyrástol veľmi dávno, no napriek tomu si aj dnes často pripadám sám ako povestná Alenka v ríši divov. V tomto prípade Alenka v ríši domén. Ak ste presvedčený, že v oblasti internetových domén sa zázraky nedejú, verte, že i tu platí pravidlo „nikdy nehovor nikdy“.

Väčšina z návštevníkov SvetDomen.sk má jasnú predstavu o tom, čo je doména, trúfam si tvrdiť, že väčšina z vás dobre pozná aj samotné pravidlá poskytovania menného priestoru v našej národnej internetovej doméne SK. Tieto pravidlá jasne definujú rôzne stavy, v ktorých sa môže internetová doména v určitom čase nachádzať.

A presne v tomto momente začína naša Alenka vstupovať do ríše kúziel a divov. Napríklad podľa pravidiel SK-NIC pre stav domény HELD platí, že držiteľ domény je povinný v lehote 28 dní od vzniku tohto stavu zabezpečiť zmenu registrátora na nového registrátora a zároveň zabezpečiť, aby sa doména opätovne nedostala do stavu HELD. V opačnom prípade má SK-NIC právo odstúpiť od zmluvy o doméne a zrušiť záznam predmetnej domény. Doména by sa teda teoreticky mohla do stavu HELD dostať maximálne dvakrát a potom by mala byť podľa spomenutého pravidla zmazaná.

Abrakadabra, ideme na to 😉

Len námatkovo som našiel hneď 10 domén, ktoré vo svojej bohatej histórii zrejme popierajú existenciu vyššie spomenutého pravidla a posúvajú nás do sféry rozprávok a kúziel v krajine neobmedzených možností. Všetkých 10 námatkovo vybraných SK domén má zaujímavú históriu. Niekoľkokrát sa v ich histórii opakuje dvakrát za sebou už spomenutý stav HELD a momentálne sú v stave TA alebo OK. Paradoxne však u toho istého užívateľa, čo by malo byť podľa spomenutého pravidla SK-NIC neprípustné! Bohužiaľ tento jav pretrváva niekoľko rokov a zdá sa byť podľa mnohých záznamov histórie domén bežný.

Nie celkom bežné to pripadlo čitateľovi SvetDomen, ktorý sa pokúsil proti týmto praktikám protestovať formou sťažnosti adresovanej priamo správcovi národnej domény SK. I keď on sám nečakal žiadny zázrak, odpoveď ho zaskočila! Odvolávajúc sa na článok 5.6 pravidiel bolo v odpovedi skonštatované, že prvý stav HELD bol, citujem: „ešte súčasťou zaplateného cyklu domény“ a tým pádom je to v poriadku. Nenápadná diera, ktorá dokáže ospravedlniť porušenie pravidla z inej časti pravidiel. Šalamúnsky zamotané, však?!

V jednej časti je HELD jednoznačným HELDom so všetkým, čo obnáša a v ďalšom prípade je HELD už iným HELDom, ktorý bol vraj ešte súčasťou zaplateného cyklu domény.

Za zamyslenie stojí skutočnosť, že vlastne takýmto odkladaním zaplatenia ročného poplatku za doménu a odďaľovaním jej uvedenia do regulárneho stavu OK sa dá získať k dobru každoročne až 139 dní bez jej zaplatenia. Ako sami vidíte, tento časový úsek predstavuje viac ako 1/3 roka a ak teda doména funguje v takomto podivnom režime 3 roky, tak vlastne 4. rok prevádzky domény máte grátis. A to všetko iba vďaka času získanému naťahovaním stavov a odďaľovaním riadnej úhrady ročného poplatku za doménu, tak ako to robí bežný užívateľ, ktorý doménu zaregistruje, v stave TA zaplatí ročný poplatok a uvedie tým doménu do stavu OK. Alebo že by sme boli rovný a rovnejší?

Tak teda poďme z rozprávky opäť do reality. Čo myslíte? Bola to skutočnosť alebo fikcia? :) Ja som našiel behom pár minút námatkovo hneď niekoľko ďalších domén, ktoré potvrdzujú, že spomenuté zázraky sa dejú. Schválne, koľko domén so zaujímavou a čarovnou históriou nájdete za 10 minút vy?

6 thoughts on “Alenka v ríši domén

  1. to je nic. este vacsia sranda pride ked si zalozis dve srocky, kazdej vybavis status registratora a domeny drzis na striedacku medzi nimi navzajom bez akejkolvek uhrady lubovolne dlho.

  2. Je to tak, ze u novej je povoleny len jeden stav HELD a po druhom je uz DELETE. U expirovanej su povolene dva stavy HELD a po tretom je DELETE.

    Plati to pre vsetkych userov.

    Samozrejme cely system SK-NIC je divny, radsej by mohli prevrat open source cesky system, ale nieco ine normalnejsie nez teraz.

  3. No SKNIC je zial postaveny na dominantnu uroven. Ich komunikacia je ako s uradmi statnej spravy ak chcem odpoviem, ak nechcem neodpoviem. Ja by som bol za liberalizaciu domen na slovensku. Nech je tu konkurencny boj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>