Časté chyby záujemcov o SEO

Zima nás tento rok prekvapila celkom skoro. Ľudia už sedia za pc častejšie a ja to vidím na statoch eshopov. Návštevnosti sa znásobujú, zisky stúpajú, druhí zase plačú a hľadajú riešenie.

Lenže hľadať riešenie v zlepšení pozícií pomocou optimalizácie je už trochu neskoro, hlavne v konkurenčných oblastiach. V tomto článku by som chcel popísať najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú (určite nie len moji) záujemci o kvalitné seo služby.

1. hľadať pomoc začínajú až keď je neskoro

Neviem či to hodnotiť ako nechuť investovať do rozvoja, kým nie je neskoro, alebo je to len neinformovanosť, ale seo nie je ppc, výsledky sa nedostavia za mesiac (niekde snáď). Určité percento zákazníkov sa zobudí pár mesiacov pre koncom roka a davajú si podmienky, že chcú stihnúť hentakú a hentakú sezónu a rýchlo potrebujú byť do 3. miesta na určité spojenie. Toto je tá najhoršia možná varianta.

2. vysoké požiadavky a očakávania

Aj tu platí, že menej je niekedy viac. Len málo vecí sa dá spraviť rýchlo a zbytočne tlačiť na pílu sa určite nevypláca, aj keď ide samozrejme o peniaze. Náhly nárast podozrivých odkazov zväčša končí sandboxom a to je presne opačný výsledok ako klient požadoval a očakával. Potom je už neskoro vysvetlovať. Nechcite vždy top výrazy a top pozície, ale keď už ste sa obrátili na konzultanta alebo agentúru, nechajte si poradiť a vyžiadajte si analýzu návrhov a postupov prác a odhadovaných výsledkov. Dobrý konzultant vie posúdiť konkurenciu v obore, vie vyberať z množstva spojení, na ktoré sa da optimalizovať, využite to.

3. neochota k zmenám

Vyznievajú mi dosť úsmevné žiadosti o výsledky a zlepšenia, ale zároveň je tam veľká neochota niečo meniť, prípadne nebodaj upravovať web. Novinka! Keď nič nechcete meniť, ako môžete čakať nejaké výsledky? Respektíve, keď už vynaložité nemalé prostriedky na zlepšenie pozícií, zvýšenie návštevnosti,.. prečo nevyťažiť maximum?

4. bez ohlasu druhej strany

Nemám rád, ba priam neznášam nekomunikatívnosť. Nie žeby som mal rád prehananý záujem o moju prácu. Keď už klient nejaví záujem dozviedieť sa čo sa deje, ako sa to všetko vyvíja, posielam mail ja. Či už nejaké grafy s komentármi, alebo len slovné zhodnotenia a ďalší postup do budúcna. Hmm, hlavne že zaplatí.

5. prehnaný záujem

Presný protiklad (ktorý je ešte horší) je horlivý klient. Obdeň prichádzajú maily, kde sa buď vyzvedá čo som robil, ako to ide, alebo horšie, dáva mi rady, alebo úplne najhoršie pomáha mi sám od seba, bez môjho vedomia. Keď ste si služby už objednali, malo to asi svoj dôvod, preto to nechajte tak, veď si za to platíte. Doteraz ste to robili po svojom a zrejme to nefungovalo, preto ma nechajte robiť moju prácu a vy robte tú svoju.

6. nevykorenené fámy a mýty

Taktiež veľmi nepríjemná záležitosť. Môj zákazník môj pán, čo však robiť, keď pán je úplne mimo :) ? Dosť často sa stretávam s požiadavkou určitej hodnoty pageranku, na otázku prečo, dostávam odpoveď lebo konkurent má PR5. Verte, pr je len číslo a na umiestnenie vo výsledkoch nemá žiadny vplyv, samozrejme takýchto požiadaviek býva viac. Keď nevedomosť, či skôr omyl hraničí s tvrdohlavosťou, neustúpim a dám si podmienku, tak buď to bude po mojom (ja vám chcem predsa dobre), alebo si nájdite niekoho iného – uspešnosť 90% :) . Podobnú skúsenosť mal souki.

Keby som veľmi popremýšľal, tak by ma zrejme ešte niečo napadlo, ale už aj takto je toho dosť. Neberte to ako podpichovanie, ale skúste sa zamyslieť, či svojím konaním pôsobíte zvedavo, alebo otravne a priťažujúco. Osobne mi zvedaví klienti vôbec nevadia, práve naopak oceňujem záujem a rád vysvetlím všetky kroky a dôvody, keď však namiesto práce odpisujem na nekonečné maily, ktoré sú v podstate rovnaké, stráca spolupráca zmysel. Teším sa na komentáre z druhej strany.

15 thoughts on “Časté chyby záujemcov o SEO

 1. Jj, také mám jednoho klienta, který se již dlouhou dobu drží mezi prvními třemi weby ve výsledcích a prokazatelně mu tato pozice vydělává slušné peníze. On ale pořád chce být první. Jenomže samozřejmě jakmile něco uděláme, konkurence udělá protitah a zase nás sesadí a tak to jde pořád dokola. Vždy v neděli ráno (po přepočtu pozic na Seznamu) mi celý rozhořčený volá, že už je zase druhý a že chce být první. A přitom rozdíl mezi první a druhou pozicí není v jeho případě na obratu takřka poznat.

  Ale on už je prostě takový. Člověk to prostě musí zkousnout, myslet si svoje a odvést práci a kašlat na to.

 2. To je ale zvláštní, že chce být tvůj klient první Wemble :).

  Jenomže samozřejmě jakmile něco uděláme, konkurence udělá protitah a zase nás sesadí a tak to jde pořád dokola.

  Tak tebe bych si vážně na SEO objednal :). Proč vůbec útočit na lepší pozice, když nás konkurence opět dostihne :).

  K článku: Ještě jednu chybu jsi zapomněl zmínit a tou je výběr “rádoby” odborníka. Je plno lidí, kteří SEO skutečně rozumnějí, ale pak je tu také spousta “odborníků”, které si neumějí optimalizovat ani vlastní stránky.

 3. Mě se ukazuje, že to SEO a SEO analýzy jsou především vzděláváním. Ne plnění přání klienta, ale vzdělávání klienta.

  Prostě mu vysvětlit, že mu nejde o první pozici a už vůbec ne o to jeho klíčové slovo, ale o konverze a o návratnost investice.

  A když to nejde, tak to nejde a jdu radši pryč.

 4. Doplnil by som tam este jednu chybu a to je: neschopnost klienta spocitat si, ci sa mu vobec to SEO oplati (treba ho zaplatit zo zisku, nie z obratu).
  Raz sa nam ozvala “sikovna agentura” z USA (vacsia), ze nam v ramci zvysovania obratu vlozia tovarove feedy do 4 velkych porovnavacov cien USA (pricegrabber.com a pod.). Chceli za to 2500$. Je to robota asi na 3 hodiny (napisali, ze to budu robit 2 tyzdne) 😀

  K bodu 4: Tam by som ocakaval aktivny pristup hlavne zo strany agentury. Ked si najmem agenturu ocakavam, ze sa o to bude starat maximalne a komunikacia bude vychadzat z ich strany (reporty, odporucania a pod.). Samozrejme ze nebudem robit “mrtveho chrobaka”, ale takisto nemam cas sa tomu venovat pol dna – inac by som si ich nenajal.

 5. @Vembl: 1. místo má svou psychologickou hodnotu, protože jě měřitelným faktorem, který dává pocit vítězství na konkurencí. Pravidelně se setákávám s tím, že 1. místo poskytuje zákazníkovi relativně více radosti než ostatní dosažené efekty.

 6. Ještě k tomu prvnímu místo, oni ho vážně někteří berou jako známku kvality – bohužel nejen klienti – mám například zkušenost s tím, že novináři mají zájem o “rozhovor s odborníkem”, “reportáž o odborníkovi” nebo o “článek odborníka”, ale takové poptávky chodí pouze, když je web na první pozici (a z toho samozřejmě může vzejít velmi dobrý marketing).

  A je to logické, mají málo času, jsou nuceni zpracovat pro ně neznámé téma, tak, kde hledat důvěryhodnost a kvalitu => první pozice ve vyhledávači.

 7. Tom@S: Ale výběr špatného poradce je chybou zákazníka ;).

  Btw. Docela se divím tomu, jak málo někteří chápou klienty. Klient pochopitelně chce být ve vyhledávačích na co nejlepších pozicích, proto si mě také platí. Samozřejmě je nejdůležitější zisk, který mu SEO optimalizace přinese /a ten nesouvisí jen s pozicí ve vyhledávačích/, ale to neznamená, že na pozice budu rezignovat. A už vůbec ne kvůli tomu, že jak něco vymyslím, tak mě konkurence dožene :).

 8. Z mého pohledu existuje ještě jedna věc, kterou klientům taky často musím vysvětlovat a to, že když se dostanou na rozumné pozice, že je třeba to tam nějak udržovat. Nejde prostě říct, děkuju jsme první, mně to stačí. Protože za chvilku zase umřou :) (záleží jak moc je SEO udělané stabilně).
  Ad) ostatní ROI bych nejradši používal jako kvalitativní měření SEO, ale fakt je to o pozicích..
  Dokonce jsem se setkal s klientem, co mi říkal “No jo, oni byli šíleně drazí, ale dostali mě druhý den dopředu”…a pak z něj vypadlo, že měl na internetu ten žlutý řádek 😀

 9. Ja bych s nazorem v bodu 2 vcelku nesouhlasil konkretne s narustem baclinku mas tuto teorii nejak overenou nebo je to vystrel do tmy..
  Jinak peknej clanek

 10. Mívám úplně stejné problémy. Nejefektivnější je podle mě naučit klienta aspoň trochu používat Google Analytics a vysvětlit mu tam metriky, jako zisk z návštěvníků ze Seznamu a Googlu. A taky mu vysvětlit, jak ty změny souvisí s činností SEO konzultanta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>