Čo mi prinieslo daňové priznanie 2009

Ľudia radi sumarizujú. Najčastejšie a najradšej tak robia na záver roka, prípadne ihneď na začiatku nového. Vymenujeme čo sme urobili dobre, čo ešte lepšie a čo sme nemali robiť vôbec. Predovšetkým v našich končinách má tento akt veľkú tradíciu. Už páni s červenými kosákmi vyhlasovali svoje 5 ročnice a nevedeli sa dočkať kedy ich budú môcť zhodnotiť.

Ja na toto veľmi nie som. Koniec roka pre mňa znamená vytúžené voľno, rodinnú pohodu, stromček, dobré jedlo a nekončiace rozprávky (ktoré mimochodom neznášam). Ale nie  bilancovanie. To mi skôr nedá a pracujem, pripravujem, plánujem.

Skutočným obdobím na  bilancovanie je pre mňa termín odovzdania daňového priznania.  To konečne poriadne prelistujem účtovníctvo. Ideálne sú na účtovné programy, ktoré sú schopné po kliknutí vygenerovať krásne farebné grafy príjmov aj výdavkov. Podstatné je dodať že tak ako všetky dôležité veci, aj odovzdanie daňového priznania si nechávam na poslednú chvíľu. Isto to poznáte, alebo ak nepoznáte, tak rád vysvetlím situáciu. Pár dní pred 31.3. už je fakt horúco a je treba začať chýbajúce zháňať doklady. Keď píšem pár, myslím tým v mojom prípade skutočne pár (menej ako 5!). To si zaistíte niečo medzi obdivom a posmešným pohľadom širokého okolia, ale ten adrenalín za to stojí. Tento rok tomu nebolo inak, ale po dvoch dňoch sedenia na papiermi, hľadania chýbajúcich dokladov v evidencii, sme mali deň pred posledným termínom HOTOVO. Krásny pocit, keď som to 30.3. odovzdával. S takým PREDSTIHOM :).

Okrem skvelého pocitu ktorý mi skoré odovzdanie daňového priznania prinieslo, som mal možnosť porovnávať aj minuloročné výsledky. Pamätám si výčitky okolia, že prečo investujem toľko a do toho ?!! Veď to sú vyhodené peniaze. O tom lepší pocit to bol tento rok.

Preto som sa rozhodol pre mňa podstatné body spísať. Nebudeme sa tváriť že som objavil teplú vodu. Len ich tu zverejníme a možno niekoho inšpirujú, možno sa sám k nim časom vrátim.

  • Kontrolujte svoje výdaje priebežne, nerobte rovnakú chybu ako ja.
  • Nenechajte si kecať do svojho core biznisu. Ak niečomu veríte, venujte sa tomu, investujte do toho. Ak to nerobíte úplne zle, odmena časom príde.
  • Akékoľvek aktíva sú lepšie ako “prejedené” peniaze. Minulý rok som zainvestoval a oživil jeden “mŕtvy” projekt a následne ho veľmi dobre predal. Tie peniaze boli pôvodne určené na krásny nový notebook. Vyplatilo sa nekupovať.
  • Parkingu sa venujem len okrajovo, ale  je pre mňa stále “zemí neprobádanou” a nedokážem ho poriadne monetizovať. Príjmy z neho sú tak na kávu, aj to len z automatu.
  • A na záver jedna “učiteľská rada”. Veľa čítajte, inšpirujte sa (nekopírujte!), choďte po svete s otvorenými očami a keď príde nápad, urobte ho po svojom. A ak sa nepodarí ? Nič sa nedeje, život prinesie ďalšie možnosti.

Ak máte svoje vlastné skúsenosti, body, myšlienky, ktoré Vám v poslednom účtovnom roku pomohli a posunuli Vás ďalej, podeľte sa v komentároch.

2 thoughts on “Čo mi prinieslo daňové priznanie 2009

  1. Kros.sk . Využívam ich takmer od začiatku, ovládam základy programu, ochotná podpora zodpovedať každoročne tie isté otázky :), možnosť vyexportovať údaje, nadstavbou je vyplnenie daň. priznania. Viac nepotrebujem, môžem odporučiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>