Čo môže priniesť český eBay?

Největší internetový aukční server na světě eBay by měl být od příštího roku v češtině. Na začátku února příštího roku se eBay rozšíří do Ruska, Řecka, Norska, Švédska, Dánska a České republiky.”

Toľko oficiálna informácia, ktorú priniesol napríklad Týden.cz. Poďme si celú situáciu rozanalyzovať.

Česi a slováci doteraz využívali najmä americkú a britskú prípadne nemeckú verziu “íbeju”, pričom ako zdroj uvádza, išlo sa o tisícky užívateľov denne. Isto uznáte, že sa jedná o zaujímavý trh. Ostatne zrejme každý z nás či už sám, alebo prostredníctvom priateľov na eBay nakupoval. Ipodov a Iphonov sem pricestovalo viac ako maďarských turistov do Tatier.

Čo samotná zmena prinesie užívateľom?
V jazykovej mutácii nájdeme vyhľadávanie, samotnú registráciu, platenia a predpokladám že aj nápovedu a podporu. Nie každý vládne angličtine tak, aby si v tomto jazyku dovolil nakupovať napríklad modré pilulky pre deda alebo “cédečka” pre kamarátov z Ukrajiny. Preto predovšetkým návod a ponuka v rodnej reči je ten krok, ktorý bežný užívateľ najviac ocení.

Čo táto zmena prinesie domainerom?
Príležitosť. Tí ktorí sa už orientovali na status quo, budú musieť svoje projekty prerobiť. Z návodov kde kliknúť, a čo vypísať aby ste sa úspešne registrovali zmiznú anglické výrazy. Tí ktorí takéto stránky nemajú, začnú uvažovať nad voľnými doménami a možnosťami ako ich využiť. Prípadne rýchlo zaregistrovať a so ziskom predať. Ďalší začnú automaticky hľadať preklepy.

Čo táto zmena prinesie obchodníkom?
Opäť príležitosť. Lacno nakúpiť a predávať s vyšším ziskom ako konkurencia, aby som tento zisk mohol použiť na ďalší rast. To je predsa alfou a omegou každého podnikateľa. Takže očakávajme nárast v oblasti nákupu, pochopiteľne aj predaja a z celého reťazca nesmieme opomenúť dopravcov. Mimovoľne ma napadá istý John, ako si určite mädlí ruky, a pripravuje na svojom blogu nový článok o tom, ako počas krízy rastie. A nielen on.

Momentálne je v českej republike jedničkou na trhu polské Aukro s 1,4 miliónmi užívateľov. Koľko času bude potrebovať eBay aby túto métu pokoril. A podarí sa im to podľa Vás ?

4 thoughts on “Čo môže priniesť český eBay?

  1. Skoda, ze nejdu aj k nam :(
    Inak podla mna budu mat pomerne tazke presadit sa v Cesku. Predsa len tam ma monopol Aukro a toho sa len tak nezbavia, zaroven ma nieco podobne aj Seznam (vyhladavanie tovaru), ale ak sa dohodnu aspon so seznamom, maju aspon aku taku sancu :)

  2. Na Slovensku by mali väčšiu šancu sa stať jednotkou ako v česku kde už roky funguje aukro a väčšina ludí to má v hlave zafixované. Na druhej strane na českom ebay bude inzertovať viacej rakúšanov a nemcov čo vedia ceknúť po česky predsa len je to viacej systém, ktorý sa používa aj cez hranice a nehraje sa na písečku v jednej krajine …..

  3. Škoda, že nie je ebay (resp. nebude v blízkej dobe) po slovensky… A preto stále hovorím, že Slováci nevedia myslieť dopredu.. Vždy všetko až medzi poslednými.. A to sa netýka len internetu… Ale to by bola diskusia na veľmi dlho…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>