Dajte si pozor na to, s kým meníte odkazy

Každý poriadný webmaster sa snaží získavať spätné odkazy tzv. backlinky. Či už ide o formu aktívnu, alebo pasívnu. Niekedy sa môže zdať, že odkazy sa ponúkajú samé, ale pozor na to s kým odkazy meníte.

Určite sa vám, tým ktorí majú web aspoň PR4, stalo to, že vám prišiel mail s ponukou na výmenu odkazu s veľkým webom, s vysokým PR5-6. Ako príslovie hovorí:”nie je všetko zlato, čo sa bliští”, to isté môže platiť aj pre tieto výmeny. Takýto linkbuilderi, (v tomto prípade skôr len “zháňači” odkazov) vám ponúknu výmenu odkazu, ktorá vyzerá na 1. pohľad lákavo, no pre zbehlých v optimalizácii, to je strata času.

Využívajú neznalosť (minimálne 50% majiteľov stránok nevie, že odkaz je výnosný artikel, ktorý sa dá aj predať), alebo využijú neznalosť pojmu linkfarma. Weby ako lastminute.sk, kovotour.cz, autoweb.cz a mnohé iné, takto získavajú dobré pozície, na úkor nevedomosti neskúsených. Totiž výmena odkazu s webom, kde je v pätičke 20 a viac (niekedy aj cez 50) odkazov, je nielen nevýhodná, aj keď ide o vysoký PR, ale môže byť až škodlivá. Google totiž nemá rád takéto linkfarmy a odkazom z nich (teda takým, ktoré idú na oplátku na váš web) neprikladá žiadnu váhu. V konečnom dôsledku je výsledok taký, že veľký portál získal ďalši backlink a prilepšil si v boji s konkurenciou a úbohý neznalý webmaster, získal bezcenný odkaz.

Ja sa stále pridržiavam pravidla, že odkazy mením, či kupujem len tam, kde nebude počet externých odkazov viac ako 10. Mám aj ďalšie pravidlá ako je relevancia, PR, umiestnenie, návštevnosť, obsah, atď, ale o tom niekedy nabudúce, ak bude záujem.

Oslovili niekedy aj vás s takouto ponukou?

13 thoughts on “Dajte si pozor na to, s kým meníte odkazy

 1. hej, ta vymena je skor na skodu ako na uzitok, ty stracas rank resp davas ho niekomu za bezcenny odkaz aj ked z PR6 domeny, inak musim uznat ze pre nich je to dobra metoda linkovania a v podstate zadarmo.

 2. No to je problém dnešnej doby. Ľudia sa chcú zviesť ešte na neplatných znalostiach pár ľudí, že na pageranku záleží. Stránka s PR1 ale postavená na adekvátnom množstve odkazov je viac ako PR6 tvorená z nerelevantných odkazov. Lebo tá PR6 má nulový trustrank a z neho časť je tiež nula.
  Proste stratou nie sú len recipročné linky ale aj zháňanie takýchto odkazov – strata času.
  Teda len v prípade, ak nechcete predávať backlinky menej zbehlým ľuďom cez backlinks.com a pod :)

 3. akoze nevidis? …. aha… sorry som zabudol dodat ze na hlavnej stranke to nema… ale na podstrankach ano… takze klikni na ktorykolvek clanok a pozri si kod alebo CTRL+A a pozri si dolnu cast jeho laveho sidebaru… stegy stegy.. toto sa nepatri :) Black Hat SEO ako vysite…

 4. Spatny odkaz moze uskodit – Google to nerobi, ale taky seznam dost sleduje kdo na koho odkazuje. Ale viem ze to bol preklep.

  Osobne ma neoslovili, ale dobre vediet 😉

 5. Brzy na sve blogu zverejnim jak to doopravdy je. :)
  Delal jsem pred 4 mesici pokusy a mame tu vysledky :)) docela prekvapive, hned jak se k tomu dostanu tak to napisu.

  imho google nebere weby s vice jak 50 jako linkfarmy. Do 100 odkazu to jeste jde, ale nesmime zapomenou i na interni odkazy :)

 6. Ve skole nam borec ze Seznam.cz, co dela ve fulltextu, na prednasce rikal, ze Seznam.cz dokonce rozpoznava paticky s linkama a dava jim mnohem mensi vahu, ze to povazujou za odpad 😀 Clovek se na jejich prednaskach dozvi i neco zajimavyho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>