Doména .com oslavuje 25 rokov

Takmer pred 25 rokmi, presne 15. marca 1985 (březen)  bola zaregistrovaná prvá .com doména. Nie je žiadnym tajomstvom že prvou doménou bola Symbolics.com . Nikto vtedy ani len netušil aký bude vplyv internetu na náš každodenný život. A takisto sa môžme len domnievať na aké účely ju svojho času majiteľ registroval.

Podľa Daily Changes je v súčastnosti registrovaných takmer 85 miliónov .com domén. A toto číslo bude len narastať. Ako môžete na stránke Daily Changes vidieť, náskok pred druhou v obľúbenosti, .net doménou je priepastných 72 miliónov kusov.

Pri príležitosti 25. výročia zápisu prvých .Com domén spustil VeriSign stránku www.25yearsof.com – na ktorej môžete nájsť okrem videa pripomínajúceho históriu internetu aj rôzny multimediálny obsah, osvetu inovátorov a podnikateľov ktorí podieľali na rozvoji internetu. oslava vyvrcholí 26. mája galavečerom v San Franciscu.

VeriSign si dnes účtuje $6.86 za .Com doménu, čo ročne predstavuje obrat takmer 600 miliónov dolárov. V júli 2010 zvýši VeriSign poplatok za registráciu .Com domény o 7%.

Ešte krátky návrat k najstarším doménam. V súčastnosti si môžete doménu symbolics.com kúpiť, nabáda Vás k tomu formulár na Sedo.com. Serious Only :) . V októbri 2008 bola predaná štvrtá najstaršia .Com doména –  mcc.com za  $195,000. Pre zaujímavosť zoznam 100 najstarších .Com domén.

Trúfate si odhadnúť vývoj .Com domén povedzme len o 5 alebo 10 rokov ? Ak nie, tak to skúste aspoň s .Cz a .SK doménami.

Prvá. Com (Symbolics.com) bola zapísaná celú cestu späť na 15. Marca 1985, a v tom čase nikto nemohol predvídať druh vplyvu internetu a doménových mien bude mať na náš každodenný život.According to DailyChanges.com, there are currently 84,784,196 .com domain names registered – a huge statistic which will only rise as the .com continues to prove that it is the king when it comes to domain names. Podľa DailyChanges.com, v súčasnosti existujú 84784196. Mená com doména registrovaná – obrovské štatistika, ktorá bude rast len ako. Com naďalej dokázať, že je kráľ, pokiaľ ide o doménové mená.

To mark the 25th anniversary of the registration of the first domain name, beginning in March 2010, VeriSign, the .com registry, will hold a celebration of “25 Years of .com” – kicked off with a policy-focused event in Washington, DC on March 16. Pri príležitosti 25. výročia zápisu z prvých doménových mien, počnúc marcom 2010, VeriSign,. Com registra, bude mať oslavu “25 rokov. Com” – naštartoval s politikou-zamerané akcie vo Washingtone, DC na 16. marca.

5 thoughts on “Doména .com oslavuje 25 rokov

 1. Ja su myslim ze o 5 rokov nastupi nejaka nova uspesnejsia tld. A o 10 rokov sa dockame asi niecoho ineho ako su klasicke url adresy a domeny, clovek uz asi nebude ani url zadavat ale nejake inteligetne nastroje ho privedu presne tam kam chce alebo rovno mu dorucia iba presne tu informaciu ktoru hlada, bez kecov a obalu, samozrejme s davkou reklamy.

 2. Těžko říct no.. možná se URL nebude zadávat, ale existovat rozhodně bude. Ty informace přece musí mít nějaký jedinečný identifikátor (například aby je bylo možné předat dál), a tím právě je URL.

 3. S domenami to pojde rovnako rychlo ako s ostatnymi technologiami. Komu by pred par rokmi napadlo, ze bude mat mobil GPS, gyroskopicke cidlo, dotykovy displej, dlhu vydrz baterie, nabuchany fotak? Asi nikomu.

  No fakt si netrufam odhadnut ako to bude.

  Tomas: mozno mas pravdu a mozno nie, o 5 rokov zhodnotime :)

 4. mobil ma stale telefonne cislo

  firmy nechcu zrusit domeny, jedine google to chce, lebo ten zarobi na to, ked uzivatel nenajde hned, to co hlada (bez domeny)

 5. Ja viem len tolko, ze v porovnani s ceskymi bratmi sme pekne pozadu. Pekne to povedal jeden uzivatel na forku – slovensky domaining je este len v plienkach, a tak to treba vyuzit.

  Byvaly aj sucasny majitel su na domenovej scene uz dlhsiu dobu, a tak sa v tom vyznaju lepsie, ako napr. ja, kedze este len zacinam.

  Inak buben, mohol by si sa pokusit v nejakom clanku napisat o tvojich najlepsich predajoch a tiez ake to boli kusky?

  Strasne ma zaujima tento blog a za taketo informacie budem len rad a budem ich povazovat za motivujuce :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>