Neni tomu tak dávno, čo JanoF rozpútal diskusiu o doménových parazitoch. Niečo podobné som chcel učiniť aj ja tu. Išlo o to, že niektoré “stránky” sa snažia získať navštevnosť na váš účet. Aby som to priblížil…
Každý, kto chce mať úspešný projekt, musí buď investovať peniaze do reklamy, alebo robiť na optimalizácii webu, tzv. SEO. Ja to robím tiež. Väčšinou len optimalizáciou pre vyhľadávače, teda bez platenej reklamy, či kupovania spätných odkazov. Ale ako sa tak dívam, pár parazitov pozná aj iný spôsob ako získať top pozície pri vyhľadávaní presných názvov domén. Kľudne to môžem nazvať aj ako blackhut seo.
Princíp: Vytvoríte sa bota pre crawlovanie stránok, ktorý zároveň zbiera aj obsah meta, title, prípadne iný obsah a tak vyhľadávače umiestňujú aj ich “stránky” do SERPu. Iste, google a spol rozoznajú, čo je originál a čo je len napodobnenina, ale určite je to jednoduchý a zrejme aj účinný spôsob, ako dostať na prázdnu stránku prepchatú PPC reklamou denne pár ľudí.
Príklad: Do googlu si napíšeme napríklad doménu domainer.sk, no a výsledok sa dostaví. 4-5 pozícia je výcuc z domény domainer.sk s reklamami. Ale takýchto spoločností je viac ako sa na 1.pohľad môže zdať. Začali s tým slovenskedomeny.sk, no ja viem aj o ollo.sk, či sk-domena.com, čo vyzerá byť ten istý zdroj.
Ochrana: Účinná ochrana pred takýmito praktikami je zablokovanie prístupu pre IP bota, alebo ho presmerovať na falošný index s pekným privítaním. 😀 Viac informácií v téme na začiatku článku.
Aký je váš nazor na takéto praktiky? Prečo vlastne google takéto stránky nebanuje alebo inak nepostihuje, keď sú to len bezcenné klony a ešte zneužívané pre adsense, čim vlastne škodí len inzerentom a zaroveň užívateľom tým, že sú takéto bezcenné stránky v SERP?! Niekto môže namietať:” A čo parkované domény, ktoré môžu tiež parazitovať ( nie všetky) na origináloch”? Tam je však rozdiel v tom, že takýmto doménam síce google umožňuje inzerovať napríklad cez sedo, ale zároveň sú onedlho vyradené z procesu indexovania stránok.
dovolim si zalinkovat clanok tykajuci sa ollo.sk.
toto sme preberali na fore http://www.domainer.sk/plagiatorstvo-a-google-t236.html a nenasiel sa nik okrem majitela kto by mal k tomu pozitinvy postoj
Je len otazkou casu, kedy si to vsimnu majitelia ochrannych znamok, ktore (kedze su identicke s nazvom domeny) boli takto ilegalne pouzite ako subdomeny tychto podvodnikov, a tiez v titule stranok.