Držanie domén bez uhradenia ročného poplatku

Nie je žiadnym tajomstvom že správca našej národnej domény povoľuje držať domény aj keď ich neuhradíte. Postup je vcelku jednoduchý, nie je v mojom záujme ho tu verejne prezentovať. Poďme sa ale pozrieť čo s takými doménami.

doménové špekulácie

Ako sme si v úvode povedali, doménu je možné zabrať a využívať bez toho, aby ste zaplatili. Že takéto držanie môže byť veľmi slušný biznis nám ukazujú niektorí jedinci dnes a denne. Takúto doménu je možné mimo iné ponúkať na predaj, ďalšie formy monetizácie nebudem radšej zverejňovať! Stále hovoríme o tých doménach, za ktoré ste neutratili ani cent. A teraz si predstavme že ich držíte 100, 500 alebo ako niektorí viac ako 4000. Sám som takéto domény už viac ráz pre seba, prípadne tretiu stranu odkupoval. Ak ju skutočne chcete, nič iné Vám neostáva. Je však smiešne, keď predajca žiada uistenie, že doménu určite kúpite, lebo ju MUSÍ uhradiť :).

Ak sa v situácii príliš neorientujete, využijem podobnosť domén s pozemkom, a na ilustráciu si predstavme situáciu, že by bolo možné bezplatne zabrať voľný pozemok a podnikať na ňom. Nikomu neplatíte za prenájom, pozemok môžete prípadne predať (no dobre, v tom prípade sa buchnete po vrecku a ročný poplatok uhradíte – kľudne aj po 3-4 rokoch používania), ak nie tak ho využívate a zarábate na ňom a správca sa na toto celé len prizerá.

A práve na týchto jedincov ktorí užívajú domény, prehadzujúc si ich medzi sebou neobmedzene, si posvietila stránka Spekulanti.sk. Stránka názorne ukazuje ktorí držitelia svoje domény neuhradili, resp. aj koľko takýchto domén držia. Dokonca vykazuje hodnotu neuhradených domén.

Celkovo je k 25.7.2010 podľa stránky Spekulanti.sk  nezaplatených 7190 domén v celkovej hodnote 143 081 euro (pri cene 19,9 euro za doménu, ktorá je na stránke použitá). Samozrejme je otázne koľko z domén by bolo skutočne uhradených ?

Stránka Spekulanti.sk ďalej ponúka diskusiu, kde môžete vyjadriť svoj názor. Aj napriek krátkemu času od jej spustenia (16.7.2010) je možné vidieť, že návštevníkom nie je podobná činnosť ľahostajná.

Samozrejme, je možné sa brániť  že pravidlá SK-NIC takúto činnosť povoľujú, respektíve presnejšie – nezakazujú. Áno, v pravidlách je medzera, ale to nie je dôvod neplatiť za službu a hlavne túto medzeru ustavične zneužívať. Samotný SK-NIC po zriadení komisie mal reevidovať pravidlá a podobnú činnosť raz a navždy zatrhnúť. Opäť sa však ukazuje, že má príliš veľa inej práce. Zrejme mu niekde uteká viac ako 143 081 euro.

Ako sa na celý problém pozeráte vy ? Ste za rýchlu zmenu pravidiel alebo patríte k “šikovným” a súčasný stav Vám vyhovuje ?

4 thoughts on “Držanie domén bez uhradenia ročného poplatku

  1. V Česku to bylo stejné tak 5-6 let zpátky, ale naštěstí se CZ NIC zamyslel a zatrhnul to. Na druhou stranu u nás taky máme takové přísloví – “Blbý kdo dává, blbější kdo nebere”, které to přesně vystihuje a těm lidem se není co divit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>