IDN .eu – registrovať alebo neregistrovať ?

EURID spustil vo štvrtok 10.12.2009 o 11:00 registráciu IDNs .Eu (internacionalized domain name). V praxi to znamená že domény s “koncovkou” .eu budú môcť v názve využívať aj diakritiku, ďalej znaky bulharskej a gréckej abecedy. Celý trik funguje zjednodušene tak, že k doméne je pridaná predpona xn- za ktorou nasleduje názov domény bez špeciálnych znakov a na jej konci je kód, ktorý určuje vynechané znaky. (http://xn--domna-dsa.eu/ príklad pre doména.eu)

IDN sa využíva už na generických doménach (com, net, org, info, biz) ale aj niektorých národných (jp, de). Z tohto pohľadu je tento krok najmarkantnejší pre Grékov a Bulharov ktorí teraz budú môcť používať svoje vlastné písmo.

A pozor, toto všetko za cenu klasickej .eu domény :) ! A ak zavoláte na naše číslo do 20 minút …  Nič Vám už nebude brániť vo vlastnení vysnívaných domén ako ŠarišskéMichaľany.eu alebo ŠťavnatéČucoriedkovéMaškty.eu. Hlavne posledne menovaná je dúfam ešte voľná!

Ak som Vás naladil a už sa hrniete registrovať, tu sú v krátkosti pravidlá :

Doménu s koncovkou .Eu si môže zaregistrovať akákoľvek právnická aj fyzická osoba s bydliskom alebo sídlom v členskom štáte EU. Registrácia prebieha spôsobom “kdo dřív příde, dřív mele”.

 • Povolené znaky – klasické Unicode znaky teda –  písmená a až z, číslice 0 až 9 a pomlčka (-).
 • Minimálne 2 znaky a maximálne 63 znakov.
 • Doménové meno nesmie začínať ani končiť pomlčkou (-).

a technické obmedzenia :

 • Nie je dovolené miešať skripty, alebo znakové sady (napr. latinčina, gréčtina a cyrilika), v jednom IDN.
 • IDN nesmie byť dlhšia ako 63 znakov, potom, čo bude prevedený do formátu reťazca ACE (zjednodušene to čo zadáte do adresného riadku) potrebného pre DNS.
 • IDN nesmie začínať znakmi xn -.
 • Nie všetky znaky sú podporované IDNs. Nie je povolené nemecké ß (tzv. ostré S). Zoznam podporovaných znakov vo formáte .pdf

Toľko pravidlá, teraz trochu štatistiky. Po cca mesiac trvajúcej predregistrácii a dostatočnej mediálnej masáži prišla hodina H. Prvých 10 registrovaných IDN sú nemecké slová. Pre tých ktorí nevládnu nemčine sa jedná o nasledovné : lekári, burza, lety, knihy, prázdninové domy, cestovná kancelária, kancelária, kuchyňa, mlynár/muller (alles muller oder was – jogurty) a olej.

1. ärzte.eu
2. börse.eu
3. flüge.eu
4. bücher.eu
5. ferienhäuser.eu
6. reisebüro.eu
7. büro.eu
8. küche.eu
9. müller.eu
10. öl.eu

Jasná prevaha (soudruzi z východního) Nemecka. Počas prvej hodiny bolo registrovaných až 38 172 IDN .eu, najviac žhavili linky nemci, na druhom mieste prekvapivo bratia česi.

Do dnešného dňa najviac domén zaregistrovali  bez prekvapenia opäť Nemci, nasledovaní Holanďanmi (Nizozemci), Britmi a Francúzmi. V absolútnych číslach sú výsledky nasledovné:

Germany 966521
Netherlands 426674
United Kingdom 324503
France 276534
—————————–
Czech Republic 95483
Slovakia 21245

Na Slovensku už je ohlásený aj prvý spor o IDN .eu . Autobazár.eu bol ponúknutý majiteľovi non-idn verzie, ten nelenil a rozhodol sa vysekať doménu právnou cestou.

IDN .eu nasledujú vývoj .com domény a zrejme sú predvojom rovnakého kroku v ČR, po pár rokoch možno aj v SR.

Aký je Váš názor na tento krok ? Bol nevyhnutný, alebo prišiel z vypočítavosti ? Využili ste možnosť registrácie a podarilo sa Vám uloviť kúsok ktorým sa pochválite ? Alebo celý humbuk považujete za úplne zbytočný, a ste zastáncom teórie že IDN .Eu sú ešte väčšie smeti ako samotné .Eu ?

V pravom menu nájdete anketu, pridajte svoj názor. Ďakujem.

7 thoughts on “IDN .eu – registrovať alebo neregistrovať ?

 1. aj nevyhnutne a aj spekulacia. V EU sa nepouziva iba latinka ale aj azbuka a pod, cize akesi ulahcenie. No a ked sa pouzila aj diakritika v latinke, to je vypocitavost- väcsie zisky z predaja domen no a vyhli sa kritike, preco nie je diakritika :)
  ale niektore znakove sady tam trocha nechapem.

 2. Ja moc nespekuluji proc se IDN zavadi. Otazkou je spis jestli uspeje nebo ne. Protoze bez ohledu na sympatie nebo antipatie je nutne byt co nejlepe pripraven.

  Zajimavy je nastup a uspech TLD .eu, co jsem se koukal tak v IDN totalne prevalcovala .com a v tuto chvili jsou vsechny alespon trochu atraktivni slova vyprodany.

 3. Uspech? Jedinym meritkem uspechu, ktery zastanci IDN maji je jen pocet registrovanych domen. Nikde nejsou cisla kolik webu na IDN primarne opravdu bezi, ani to zda se nekdo odvazi na IDN rozjet bezny web i kdyz nema v drzeni neIDN variantu. A to u tech top registratoru dle zeme lze prece zjistit, jak nemecky, francouzky tak treba polsky znaky se daji mimo par vyjimek jako je ostre S prevest do ascii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>