Kam smeruje náš registrátor národných domén?!

Po dlhšej dobe som dostal prisľúbené odpovede na moje otázky ohľadne nášho národného registrátora sk-nic. Snažil som sa položiť otázky, ktoré by položili nie len bežní ľudia, ktorí domény len vlastnia, ale neobchodujú s nimi a zároveň také, na ktoré by snáď chceli vedieť odpoveď aj skúsení obchodníci s doménami. Čo je ale dôležité pozrite sa aj na fórum, kde je zvyšok rozhovoru (viď. odkaz na konci článku), kde na vaše prípadné otázky možno odpovie aj Patrik Krauspe riaditeľ sk-nic(u).

Tento rozhovor bol teda robený s už hore spomenutým Patrikom (my si už tykáme nie? :) ) a jeho forma aj obsah je nezmenená. Týmto mu verejne ďakujem, že si našiel trochu času a na moje otázky mi odpovedal.

Ďakujem!

Akym smerom sa ubera nas hlavny registrator narodnej domeny? Boli nejake naznaky ze sa prevezme system z Ciech, kde sa po zmene a zlacneni domen zacal boom a trh sa velmi pohol dopredu.

Spoločnosť SK-NIC, a.s. podpísala 5. júna 2006 Zmluvu o spolupráci s Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Jej cieľom je správa internetovej domény najvyššej úrovne SK v súlade so záujmami Slovenskej republiky i internetovej komunity pôsobiacej na Slovensku. Na základe tejto zmluvy je spoločnosť SK-NIC, a.s. povinná zabezpečovať evidenciu domén druhej úrovne, vykonávať správu príslušných databáz a príslušných verejných vyhľadávacích a dopytovacích služieb, zabezpečovať prevádzku registračného systému domén druhej úrovne, zabezpečovať prevádzku menných serverov TLD .SK, vytvárať a vykonávať manažment zónových súborov TLD SK. V súčasnosti sa doménou zaoberá Ministerstvo financií SR, z dôvodu presunu kompetencií v záležitostiach informatizácie a následnej delimitácie zmluvy o spolupráci.

Spoločnosť SK-NIC, a.s. je riadnym členom Rady správcov európskych národných domén CENTR. CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries) je asociáciou správcov národných internetových domén najvyššej úrovne (ccTLD). Okrem viac než 40 krajín z európskeho regiónu sú členmi CENTR aj mimoeurópski správcovia, ako Japonsko, Nový Zéland, Kanada a ďalší. CENTR vytvára fórum pre diskusiu o otázkach politík jednotlivých správcov a slúži ako kanál pre komunikáciu s organizáciami riadiacimi internet, ako aj inými entitami spojenými s internetom. Zástupcovia spoločnosti SK-NIC sa pravidelne stretávajú aj na bilaterálnych rokovaniach  so správcami domén z okolitých krajín, najmä s kolegami z Českej republiky, kde spolu diskutujú o problémoch, ktoré sa vyskytujú pri správe domén. Pravidlá a registračné postupy správcov domén sa však v jednotlivých krajinách značne líšia, preto sa snažíme pozorne sledovať jednotlivé systémy a inšpirovať sa do budúcnosti.

V súčasnosti sa pripravujeme na spustenie verejnej diskusie o zmene resp. úprave Pravidiel poskytovania menného priestoru v internetovej doméne SK. Je niekoľko návrhov, akou cestou by sme sa mali v budúcnosti vydať, od úplnej zmeny systému, až po vykonanie „kozmetických úprav“ súčasného systému. Jednou z nich je aj prevzatie českého systému správy domény (FRED).

Uvazujte aj vy o znizeni cien domen?

V tejto chvíli o úprave cien za prístup k záznamu domény neuvažujeme. Ako ste určite postrehli, registrátori generických domén naopak pristúpili k zvyšovaniu cien domén .com, .net a .org. Zvyšujú sa totiž ceny vstupov, ako aj náklady správcov domén. Hoci sa spoločnosť SK-NIC, a.s. rozhodne nechystá ceny zvyšovať, na znižovanie zatiaľ nemáme priestor. Čo sa týka znižovania cien v Čechách, český internet je dosť odlišný od slovenského, okrem iného najmä v penetrácii, od čoho sa odvíja aj počet zaregistrovaných domén. Preto je situácia na Slovensku odlišná. Po zmene Pravidiel však zodpovedne posúdime zmeny nákladov a prípade, že to bude možné, pristúpime aj k úprave ceny za prístup k záznamu domény.

Ako to bude s overovanim podpisov pri kadzom ukone s domenou? Zmeni sa nieco po vzore zahranicia kde ozaj staci len mat kreditku a internet a ostatne je uz lahke bez zbytocneho zdrziavania? Nemyslite ze takato ochrana je prehnana? V cechach je uz zrejme uplne vypustena a postrehol som uz aj moznost zmenit registratora bez poplatkov a bez uradnych potvrdeni, aj ked stale je to este dost a podla mna aj zbytocne komplikovane?

Suhlasím s názorom, že súčasný systém je v mnohých úkonoch nepružný a mnohokrát prebyrokratizovaný. Čo sa zjednodušiť dalo v rámci súčasných Pravidiel, to sme zjednodušili. V súčasnosti je nutné overovať podpis už len pri podpise rámcovej zmluvy fyzickou osobou – nepodnikateľom (z dôvodu overenia rodného čísla) a podpis pôvodného držiteľa pri zmene držiteľa domény (z dôvodu významného zásahu do práv pôvodného držiteľa). Ak registrátor zabudne heslo, musí poslať úradne overenú žiadosť o zmenu hesla. Všetky tieto administratívne požiadavky vyplývajú z toho, že systém je naprogramovaný tak, aby bola dostatočne známa identita užívateľa i držiteľa domény a táto bola preukázateľná aj v prípade súdnych sporov. Súhlasím s vami, že tento model je už prekonaný. Pri zmene Pravidiel sa budeme snažiť nájsť taký model, aby sme vedeli dostatočne jednoznačne identifikovať užívateľa elektronickým spôsobom a nemuseli na to vyžadovať zložité byrokratické administratívne a papierové postupy.

Spomenuli ste nejake zmeny v systeme ktore sa zacinaju pomaly crtat, mohli by ste ich naznacit? Aspon nejake hlavne zmeny, take ktore budu pre uzivatelov zasadne?

Nebudeme predbiehať, všetky zmeny budú predmetom verejnej diskusie a každý sa k nim bude môcť vyjadriť a pripomienkovať. Chceme zodpovedne slúžiť slovenskej internetovej komunite a pozorne počúvať návrhy stakeholderov v tejto oblasti. Privítame účasť každého, kto prejaví záujem zúčastniť sa na tvorbe nových pravidiel. Budeme veľmi radi, ak sa spustí živá diskusia aj na vašej webovej stránke.

Ako to je teraz s vedenim sk-nicu? Vedu sa o tom rozne diskusie, ze je to uz pod spravou statu a ministerstva a teda nejake zmeny budu odkladane a zdlhave.

Ako som spomenul vyššie, spoločnosť SK-NIC, a.s. podpísala Zmluvu o spolupráci s Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Vytvorila sa riadiaca komisia, ktorá má 7 členov, z toho 2 sú zástupcovia SK-NIC, a.s., 2 zástupcovia ministerstva financií a 3 zástupcovia internetovej komunity (po jednom za užívateľov, registrátorov a ISP). Táto komisia by mala schvaľovať všetky zmeny, týkajúce sa správy domény, najmä zmeny Pravidiel poskytovania menného priestoru v internetovej doméne SK. Ministerstvo financií (na ktoré bola delimitovaná celá oblasť informatizácie z MDPT SR) zatiaľ nevymenovalo zástupcov do riadiacej komisie.

Každopádne, aj v zmysle dokumentov ICANN by mala príslušná vládna autorita (v našom prípade ministerstvo financií) zabezpečiť, aby ccTLD bola spravovaná vo verejnom záujme, v rámci jej národnej politiky a v súlade s príslušnými zákonmi a legislatívou. Taktiež by mala zabezpečiť, aby registrátori domén mali úžitok z efektívnych a férových podmienok súťaže medzi nimi, podľa príslušnej úrovne a stupňa aktivity.

Chystate nejake zmeny aby zabranili drzat stovky domen velkym spolocnostiam v podstate zadarmo.

Toto je jeden z najvypuklejších problémov, ktorý sa rozhodne chystáme riešiť. Vo svete sa takisto pred nedávnom riešila problematika „domain tastingu“. V podobnom duchu by sme túto problematiku držania domén bez zaplatenia poplatku chceli vyriešiť aj na Slovensku.

Ak tento článok považujete za zaujímavý môžete ho bookmarknúť. Rád uvidím aj nejaké komentáre k veci a zároveň vo fóre kde si to prečíta určite viac ľudí. Takže komentujte a vyjadrite sa k veci.

Tu je odkaz na fórum, kde je zvyšok rozhovoru a priestor pre verejnú diskusiu – prispievať môžete aj anonymne, samozrejme v rámci slušnosti, inak komentáre budú zmazané.

4 thoughts on “Kam smeruje náš registrátor národných domén?!

  1. Zvysovanie cien u .com je v porovani s cenami .sk mikroskopicke. Je vo vyske centov. Od jedneho dolara ma daleko, a kolko je jeden dolar, vsetci dobre vieme. Na druhej strane mame cenu 714 Sk za .sk, co ked si porovnam s tymi 150 Sk za .com, tak snad ani nemusim komentovat…

    Pocet ceskych domen tiez nie je dobry argument. Ako vieme, po znizeni ceny v CR na asi polovicu sa pocet registracii vyrazne zvysil. Pri cene 714 sa rychlo zvysovat nebude…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>