MFA či Affiliate?

Keďže treba písať pravidelne, musím aj ja na tomto blogu hodiť nový a snáď zaujímavý článok. Tento krát bude z oblasti ppc reklamy a partnerských programov, teda tzv. mfa (made for adsense), affil. Nebude to článok z rady how to make, ale naopak skúsim položiť pár otázok k diskusii.

Ako väčšina internetovo gramotných vie, Česko sa stáva rajom pre mfa weby. Teda weby poväčšine s pár riadkami textu, ale naopak kopou reklamy. Tak isto sa tam veľmi dobre darí webom, ktoré sú tvorené za účelom provízie z predaja. Zaujímave ale na tom je to, že česi majú oveľa viac vyspelý internetový trh, tým myslím väčšia konkurencia, ale aj viac potencionálnych zákazníkov. Zrejme veľkú úlohu v tom hrá Seznam, a ďalšou bude cena domény. Tá je polovičná, až tretinová, oproti sk doméne. Tretím faktorom môže byť aj nejaká rozvetvenosť trhu, teda rozdelenie váhy na viac veľkých, ale aj menších hráčov. Určite budete súhlasiť s tým, že v affiliate sú väčšie peniaze, ľahšia monetizácia, bez strachu o adsense účet. Základom úspešného mini webíku je buď kvalitná doména s nejakým priamym trafficom a dobrým (rozumej solventným) zameraním, alebo kvalitné seo. Samozrejme ideálne je spojenie oboch. To isté možno ešte viac platí aj pre affil weby.

Prečo to ale všetko píšem? Pretože slovenský trh je na tom diametrálne odlišne. Prím hrá google, vysoká cena národnej domény, malý trh a teda aj nižšia konverzia. Porovnajme si napríklad počty affil webov na tak populárny tovar akým sú letenky, resp. lacné letenky. Seznam (cz) a google (sk). Ďalej je tu ešte ubytovanie – chaty, chalupy, hotely. Taktiež chabé. Môže sa zdať, že affil web je na slovensku zlatá baňa, no opak bude pravdou. Partnerské weby sú využívané (koniec koncov veď preto sa im platí provízia) na posilnenie top hráčov. Prišlo to až do takého stavu, že skrátka vyšachovali malých partnerov z hry. Kde pred 3 rokmi boli zárobky v ráde 100 000 mesačne, dnes sú zárobky na úrovni pár tisíc. Aby bolo jasné, tu píšem o veľmi dobre situovaných weboch, všetky v top 3 na kľúčové slová z danej oblasti. O čísla sa so mnou podelil človek, ktorý sa ako jeden z mála do affil oblasti pustil. Čísla sú však reálne, sám som to videl. Meno nepíšem zo zrejmého dôvodu, neželal si to.

Ako je to u vás na slovenskom trhu. Je to fakt zabité? Ja osobne to skúšam s “lepším druhom” mfa na nevyužitých, alebo práve na to cielených doménach a zatial som nad mieru spokojný. Tu možno bude príhodne aj platiť, že vďaka za tak drahé domény, aspoň to nie je zamorené a väčšia šanca pre nás.

7 thoughts on “MFA či Affiliate?

 1. Téměř identicky to posuzují Češi při srovnání se zahraničím :-).

  Ovšem nedělal bych si iluze, většina majitelů stránek až na vyjímky nebude schopna generovat rozumnější příjem (jeho úroveň bude hodně individuální) a tou výhodou můžou být právě nižší náklady nebo úloha seznamu…

  Naše trhy jsou malé, kterou násobí pořád ještě malá ochota platit on-line a obava firem investovat do kvalitního affiliate programu. Dělá to své. Až na pár segmentů, člověk čím dál tím víc jenom čte, jak mi ty příjmy z AdSense klesají a většina se diví.

 2. Souhlas s článkem, je to pěkný souhrn příčin. Já vyberu jen jednu a trochu ji rozeberu a tím je zaostalost Slovenského internetového trhu. V článku jsi uvedl proč tomu tak je. Já se zkusím podívat, jaké to má důsledky..
  Slovenský je opravdu hodně málo vyvinutý oproti tomu českému, a to se vším pozitivním i negativním, co to přináší. V oblasti internetového obchodování je strašně jednoduché prorazit na Slovensku. Obor ve kterém je v ČR drsné konkurentní prostředí a výdaje na reklamu se pohybují v řádech statisíců měsíčně, lze Slovenský trh dobýt s investicemi řádově nižšími. Je to trochu škoda, protože to na druhé straně české firmy nemotivuje, aby svoje investice na Slovensko zkvalitnili. Stačí tam hodit klon českého shopu, koupit pár odkazů a už to jede.
  To je mimochodem důvod, proč se nerozjíždí moc affilů. Ty firmy to prostě nemají zapotřebí. Svůj podíl z trhu ukrojí i tak. Další věc je potřeba kontaktu místních reklamních specialistů. V ČR víme o slovenském internetovém trhu kulový. Ty Tome, třeba víš, jak to na Slovenském trhu funguje, ale kolik je na Slovensku firem, které zvládnou v oblasti internetového marketingu korporátní klienty? (To by mě docela zajímalo..) V ČR třeba H1, SEO expert a řada dalších méně známých, ale neméně významných.

 3. Hmm zaujimava myslienka a suhlasim. No u nas sa celkovemu marketingu tak ako to robi h1 alebo dobryweb a podobne venuje malo ludi. Skor seo, teda len optimalizacia pre vyhladavace je viac rozsirene. Potom su tu firmy ktore sa venuju cisto len ppc, alebo viralu a reklamu, ale o komplexne zameranej firme ani neviem. Ono to hlavne potrebuje hlavicku v kazdom obore a nie team ludi o 2-3 clenoch.

 4. ja sa len chcem prikloniť k názoru, že preraziť na slovensku s e-shopom nie je žiadny problém ako som sa mohol nedávno presvedčiť na vlastnej koži. ale tak za rok, dva to už nebude také jednoduché si myslím

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>