Názvy národných domén bude možné písať aj v arabčine

Arabčina sa stala druhým písmom, ktoré bude používané pre písanie názvov národných domén – IDN ccTLD. Blízky východ je lukratívnym trhom s internetovým podielom cez 20% a veľkým potenciálom pre rast.

Arabčina patrí v súčasnosti k najviac používaným jazykom na internete. Zmena prinesie užívateľom ľahší prístup k internetu, s možnosťou využitia ich primárneho jazyka pre písanie celého názvu domény. Prvýkrát v histórii internetu, budú použité iné znaky pre tvorbu národných domén ako latinské (latinka). Zmena sa dotýka týchto krajín:

  • Egypt: مصر (Egypt)
  • Saudi Arabia: السعودية (AlSaudiah)
  • United Arab Emirates: امارات (Emarat)

Využitie je jasné a rozvoj sa dá očakávať. Po spustení IDN .eu môže napríklad grécky geek napísať znakmi gréckej abecedy názov domény druhej úrovne, doménu prvej úrovne v tomto prípade .eu musí písať latinkou. V arabčine je to ešte zložitejšie (spôsob písania), pričom je potrebné nielen zmeniť typ písma, ale aj poznať dané písmo a jeho pozíciu na klávesnici. Čo sa nám zdá ako bežná vec, môže v niektorých krajinách znamenať veľkú prekážku v rozšírení internetu.

Príklad ktorý sa mi podarilo nájsť : (Veľa ich nebolo, a dúfam že tam chlapci opálení nepropagujú nemravnosti).

arab

Na ICANN bolo zatiaľ odoslaných 21 žiadostí o IDN ccTLD, z nich 13 prešlo do druhého z troch kôl schvaľovania.

V neposlednom rade je týmto ICANN otvoril nový trh, a tým aj príležitosť pre miestnych domainerov. Nášho trhu sa táto zmena takmer nedotkne, ale ako by ste zareagovali Vy, alebo bežní internetoví užívatelia v prípade novej ccTLD .ČR ? Dali by ste jej šancu na úspech ?

One thought on “Názvy národných domén bude možné písať aj v arabčine

  1. Zaujimava info ktora otvara vela novych moznosti. Ak si predstavim kolko roznych typos to prinasa. Nezavidim im!

    App som ti pisal email s ponukou skus sa ozvat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>