Prehľad česko-slovenských doménových predajov

Webtrh prichádza so zaujímavou aktivitou, ktorá môže zaujímať domainerov, ale aj potenciálnych kupcov domén. Projekt dostal ofociálny názov ” Přehled československých doménových prodejů ” a jeho cieľom je zdokumentovať reálne predajné ceny domén.
Prvou rovinou na ktorú poukazuje autor je cenová orientácia na trhu domén, predovšetkým pre koncového zákazníka, ktorý často absolútne nemá prehľad o cenách. Doména je pre neho len prostriedkom na prezentáciu svojich záujmov. Zákazník ani často netuší za čo platí, či to jednorázová cena, alebo ako sa stalo mne tento týždeň – kupec bol presvedčený že požadovanú cenu bude musieť platiť každý rok.
Druhým pohľadom je ten majiteľa domény. A opäť si myslím že domaineri na tejto aktivite môžu len získať. Predstavte si situáciu : máte záujemcu o doménu a neviete podložiť predajnú cenu pádnym argumentom ? Nie je nič ľahšie ako kupcu odkázať na prehľad doménových predajov, kde môže porovnať svoje predstavy s realitou. “Aha, tak Hrusky.sk boli predané za 555 eur, tak Jablka.sk budú mať zrejme podobnú, alebo vyššiu hodnotu.” Samozrejme je len na Vás, ako šikovných obchodníkoch ako dokážete cenu domény vytlačiť hore. Ale o tom niekedy nabudúce.
V zahraničí je takéto porovnávanie cien domén bežné. Samozrejme môžete namietať rôznymi špecifikami trhu voči zahraničiu, podstatou je však snaha ukázať reálnu cenu domény. A tu zdokumentuje najlepšie trh. Samotnému zrealizovaniu myšlienky určite najviac pomohol už spomenutý webtrh a projekt dAukce, kde si môžete verejne vydražiť odchytenú doménu. Tretina domén uverejnených v dobe písania článku v zozname, pochádzala práve z dAukce, tretina z webtrhu a zvyšok predstavovali privátne predaje, alebo aukcia na Domain Day.
Aktuálne je v zozname 34 českých a len dve slovenské domény: lopty.sk a program.sk. A to je cieľom tohto článku! Inšpirovať Vás k akcii – zverejneniu svojich predajov do zoznamu. Ako na to ? Jednoducho:
  • Vkladajte domény predané za 400 a viac Eur. Priamo do vlákna, alebo Retalovi súkromnou správou.
  • V prípade že ste neboli účastníkom predaja – overte si či dané informácie môžete zverejniť.
  • prehľad môžete ľubovolne kopírovať, šíriť.
Pomôžte stransparentniť doménový trh!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>