SK-NIC sľubuje elektronické registrácie – až v lete

SK-NIC prichádza s dlhoočakávanou zmenou. Zruší registrátorom a držiteľom domén overovanie papierovou formou. To na čo sme spoločne nadávali, bude možno už v lete minulosťou.

Držitelia domén po novom získajú užívateľské meno a heslo, konto si aktivujú aktivačným e-mailom. Údaje uvedené v registračnom formulári potvrdí (validuje) jeden zvolený registrátor zaručeným elektronickým podpisom. Zmena príde hneď so spustením nového systému, no dva roky od neho bude možná aj doterajšia forma overovania papierovým dokumentom. Tie však už budú posielať registrátori, nie držitelia domén.

postar

Držitelia (používatelia systému) budú mať právo zvoliť si ľubovoľný počet registrátorov, ich údaje bude overovať a ručiť za ne vždy len jeden.

Nový systém overovania umožní rýchlejšie schvaľovanie používateľov. Registrátori môžu byť vo schvaľovaní flexibilnejší, mnohí môžu mať údaje klientov overené už z využívania iných služieb, napríklad webhostingu alebo tvorby či spravovania webov.

SK-NIC bude mať právomoc vyžiadať si dokázanie identity.

Elektronicky sa do systému SK-NICu budú registrovať aj registrátori. Správnosť údajov potvrdia zaručeným elektronickým podpisom.

Činiteľom zmeny je snaha ušetriť, čo priznáva aj sám pán Krauspe.

Prostriedky chce použiť na zavedenie nového systému, ďalšie šetrenie sa podľa neho premietne do ceny domén.

Zmena registrátora domény bude možná vygenerovaním si overovacieho kódu jej držiteľom. Ten pošle systém SK-NICu držiteľovi na e-mail a bude stačiť nahlásiť ho novému registrátorovi. Jedna zmena kedykoľvek počas roka bude bezplatná, ďalšie už spoplatnené. Aktuálne možno registrátora zmeniť zadarmo, len ak sa blíži koniec zaplatenia domény.

Schválené zmeny vstúpia do platnosti s nástupom nového systému – nových pravidiel poskytovania menného priestoru a nového rozhrania na správu domén. Termín príchodu nového systému zatiaľ nie je jasný. Predbežne sa počíta s letnými mesiacmi budúceho roku.

Čerešnička na záver : Nový systém sa ale zatiaľ fyzicky nepripravuje – neprogramuje, priznáva SK-NIC. „Analytiku systému začneme pripravovať schválením zásad, zároveň s prípravou paragrafového znenia Pravidiel.“, uviedol Krauspe.

Celý, neupravovaný článok si môžete prečítať tradične na žive.sk.

Takže zmeny pôsobia pozitívne, koniec návštevám pošty, dovidenia pán notár. Aký je však Váš názor na budovanie vlastného systému ? Nie je jednoduchšie použiť overený, fungujúci systém známy napríklad z ČR ?

4 thoughts on “SK-NIC sľubuje elektronické registrácie – až v lete

  1. Zmenu vítam, je to konečne nejaký markantný posun vpred. Každopádne, ešte to nemá veľmi veľa domyslených vecí a celkovo, je to … proste SK-NIC (čo sa dalo čakať). Neviem ale stále, kde sa tie peniaze strácajú, keď za nich chcú vybudovať tento systém (a koľko bude stáť? milióny eur? – to nech hádam ani nežartujú), a až potom zlacniť domény (mimochodom, toho sa dočkáme kedy? O dva roky?).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>