Spätný pohľad na predaj directo.sk/cz

Ako tak sledujem, tak Directu sa vcelku darí. Mám aj interné zdroje, že obraty sú veľmi slušné a to, že je minimum výplat, ma v tom len utvrdzuje. Samozrejme, že výplat je málo preto, lebo ľudia skrátka chcú v systéme peniaze opäť otočiť, čo je dobré, aspoň tak rastie trh aj mimo systém directa.

O directe sa veľa popísalo, zväčša to boli články, v ktorých autori dávali najavo sympatie a podporu tomuto nápadu. Našiel sa však niekto, kto to videl úplne inak a ako sa ukázalo mýlil sa. Directo ukázalo svoj seo potenciál v rámci linkbuildingu a ukázalo, že dokáže otočiť aj viac ako pár korún, ako sa na danom blogu posmešne píše (odporúčam prečítať aj diskusiu pod článkom). Každý, kto má len trochu marketingového ducha, musí vidieť, že tento business model bol správny a nestala sa z neho len ďalšia nástenka webov ako nám bolo odporučené. Áno, takáto forma reklamy tu naozaj nie je a snáď môžem  aj napísať, že tu takáto forma reklamy aj chýbala. V poslednej dobe sa na blogoch vynárajú komentáre od kopírovačov nápadov, že konkurencia tu bude za okamžik. Dovolím si tvrdiť, že to už nebude mať ale také ľahké. Čo môžu priniesť nové? Ja sa ale teším :) .

Keď sme directo zakladali, nevedeli sme poriadne ani my, do čoho ideme. Osobne som videl a aj stále vidím potenciál niekde za hranicami, kde je väčší trh, preto neľutujem, že sme to predali. Ani ma nenapadlo, koľko toho ešte bude treba opraviť, koľko nových funkcií a nástrojov vytvoriť a implementovať do webu a keď mám byť úprimný, nečakal som ani toľko mailov na podporu, keďže ide o veľmi intuitívny systém. Je s tým veľmi veľa práce, ako s vývojom, tak aj s podporou a je to práca na plný úväzok, čo by som ja asi robiť nemohol. Michal sa s tým ale statočne bije a ja mu držím palce, nech mu directo čoskoro vráti vložený kapitál a prinesie ďalší zisk.

Pre mňa ako seo konzultanta, je stále tento systém atraktívny tým, že nakúpim odkazy za zlomok času a aj ceny ako pri klasickom nákupe priamo. Samozrejme tieto odkazy nie su také kvalitné ako ručne vyberané, ale ako dobrý základ pre lepšie pozície poslúžia dostatočne. To, že ich google indexuje a berie sa už potvrdilo. Čomu som veľmi rád, ceny nie sú premrštené, až na pár výnimiek.

Keď mám teda nejako zhodnotiť to čo bolo, tak za seba môžem napísať, že to išlo až príliž hladko. Štart, zapĺňanie webmi, okamžité nákupy inzerentov, žiadne veľké problémy. Tie prišli až neskôr, keď sa našli nedostatky v systéme a tie je treba napraviť. Ako sa celý systém rozrastá, pribúdajú ďalšie požiadavky od inzerentov aj majiteľov webov, čo je tiež dobré, ale je to práca navyše. Do budúcna by som to videl celkom rúžovo. Treba najskôr vychytať ostávajúce bugy a maximálne vyhovieť stávajúcim klientom, no a potom je cesta otvorená do celej európy a ešte ďalej.

V čom vidím jediné nebezpečenstvo, tak to je google. Ak by začal penalizovať ranky na weboch, kde sú tieto reklamy, znamenalo by to rapídny pokles inzercie. Nie všetkým ide o pagerank, ale ani majitelia webov, ani kupci reklám by nechceli odkaz, ktorý nie je plnohodnotný. Ostali by už len reklamy za účelom návštevnosti.

Aké máte vy skúsenosti s tou reklamnou službou a ako to vidíte do budúcnosti?

23 thoughts on “Spätný pohľad na predaj directo.sk/cz

 1. Mne je pre zmenu za mojim (našim) baby veľmi smutno, ale držím Michalovi palce, aj keď už dlhšiu dobu vnímam ten predaj dosť skepticky.. Ale makáme na novom veľkom projekte, o ktorom ešte budete určite počuť — bude šanca zarobiť, tak to snáď rýchlo prebolí :)

 2. Možná jsem bláhový, ale nestačilo by generovat pokaždý trochu jiný JavaScript/HTML výstup reklam, tak aby Google nemohl poznat, na kterém webu to Directo je a na kterém ne?

 3. Ja nie som programator takze neviem fundovane odpovedat, co je ale jasne je to, ze google pozna backlinks podla html tabuliek ktore su vsade rovnake, pripadne cez verejne zoznamy ktore su pristupne, ak by sa toto nejak osetrilo, riziko by bolo mensie, kazdopadne zatial je toto len pidi system na lokalnej urovni oproti tla a podobym

 4. Pokiaľ je verejne prístupný zoznam webov, tak je akékoľvek čachrovanie s kódom podľa mňa zbytočné. Ale osobne si myslím, že pokiaľ by malo dôjsť k nejakej manuálnej penalizácii (deautorizacii linkov), tak väčšie riziko hrozí zo strany Seznamu, pre Google je to IMHO bezvýznamný pidi projektík :)

 5. Podľa mňa je len otázka času, kedy to bude penalizované, podobne ako Backlinks a spol. Nieže by som to chcel, ale proste je to ďalší systém na predaj odkazov, ktorý je z pohľadu vyhľadávačou zlý.

 6. Já nechápu proč by to měl penalizovat. Vždyť se neprdoávají odkazy ale reklama na stránkách. Reklamu na stránce prodává kde kdo a že k tomu použije prostředníka, který se postará za menší provizi o fakturaci a dohlédne na plnění závazků obou stran je snad normální.

 7. Pěkný článek, myslím, že directo ještě zcela nenaplnilo svůj potenciál a má ještě hodně prostoru k rozvoji. Souhlasím, že se časem dostane do konfliktu s vyhledávači, ostatně jako každý výměný reklamní systém. Pokud se bude directo rozvíjet stejným tempem, jako doposud, tak čekám, že v průběhu letošního roku narazí na problémy se Seznamem. S Googlem to asi bude trvat delší dobu, ale těžko říct, jak poroste rozvoj české pobočky Googlu.
  Částečným řešením je odstranění stejného reklamního kódu vkládaného do webů. Ale pokud bude systém veřejně přístupný, tak to je jen otázkou času, než nějaká penalizace přijde. Sám nevím, jak bych to řešil.

 8. Ten kód je problematický hlavne kvôli tomu, že je tam JS na meranie návštevnosti, takže akékoľvek obmeny kódu sú podľa mňa zbytočné, pretože všetky partnerské weby sa dajú identifikovať cez “<script src=”http://directo.sk/…”. Pokiaľ sa bude chcieť Directo vydať na boj s vyhľadávačmi, budú sa musieť prijať dosť kompromisné opatrenia..

 9. Drago: Máš pravdu, celá podstata WWW je založená na hypertext odkazoch. Aj Directo bolo uvedené na trh v tejto filozofii. Problémom je, že Google považuje za jediné správne ad siete adwords/adsense a všetky ostatné, s prirodzenými linkami považuje za agresorov, snažiacich sa nabúrať relevanciu výsledkov. Z časti právom, z časti neprávom, pri svojej dominancii si to ale môže dovoliť.

 10. Ahoj, jako nový majitel Directa k tomu také řeknu něco svého. Directo je podle mého názoru výborný nápad. Já osobně nelituji toho, že jsem to koupil, i když mě opravdu stojí hodně sil vychytat všechny mouchy a problémy, které s Directem jsou spojené. Problém byl v tom, že nebyl čas to pořádně odzkoušet. Proto bylo v systému hodně nedodělků a bugů, které je třeba odstranit. Můj problém, který s tím mám je to, že nejsem programátor. Na odstraňování bugů původně pracovali 2 lidé, ale nakonec stejně většinu práce udělal PEPE (původní většinový majitel Directa), za což mu patří můj velký dík. Vůbec je obdivuhodné, že student dokázal vymyslet a naprogramovat takový systém. Dlouho jsem přemýšlel o tom jak všechny ty bugy odstranit a jak to celé nějak vylepšit. Navíc jsem si stále více uvědomoval to, že takový systém není možné dále vyvíjet jenom se studenty, protože na to nemají dostatek času. Přijde zkouškové a najednou není čas. Nakonec se problém vyřešil tak nějak sám. Minulý týden mě kontaktoval člověk, o kterém se nebojím říci, že je jedním z nejlepších znalců php v této zemi. Podíval se na Directo a navrhl, že mi naprogramuje úplně nový systém, včetně admin rozhraní a directo kódu, protože to bude mnohem snazší než odstranit všechny bugy a díry (není to nic proti tobě PEPE, prostě to nebylo odzkoušené a doladěné – s tím rizikem jsem do toho šel a kupoval to a nic není na poprvé dokonalé). Moc mě potěšilo a pomohlo, že právě on celý systém zaštítí, protože tohle mi dává záruku, že to skutečně bude fungovat tak jak má a na nejvyšší možné úrovni zabezpečení. Sice mě vývoj nového systému bude stát další dodatečné vysoké náklady, ale budu mít alespoň klidné spaní. Pokud jde o ziskovost toho projektu, tak je pravda, že výplat je málo, ale directo každý měsíc schlamstne 30 000 Kč v nákladech na zaměstnance, který se stará o kontrolu, apod. U nového directa bude již všechno plně automatické, takže sice něco odpadne a možná to něco i vydělá, ale zatím to skutečně nejsou žádná koňská vejce. Všechno co mi directo vydělalo jsem vrazil zpět do jeho rozvoje (výsledek bude již brzy) a ty výdělky nejsou nijak závratné. Navíc to Google již začal penalizovat, u dvou webů, které hodně propagujeme mi klesl Page Rank ze 4 na 2 a ze 4 na 3. Sice nás nevyhodil z fulltextu, ale ranky ponížil. Já ten systém chci proto primárně zaměřit na prodej reklamního prostoru a ten zpětný odkaz tam je jenom jako takový bonus. Dokud ale nebudu mít dokonale funkční systém tak nepůjdu do žádné masivní reklamy. A pokud je ti líto, že jsi mi to prodal, myslím si, že jsi chytrý a šikovný kluk, který má mnoho jiných nápadů a zcela určitě s nimi uspěješ. Já ti budu ze srdce držet palce. Můžeš být hrdý na to co jsi dokázal. Věř mi, že s Directem to není žádný med – jednou bude, ale dnes ještě ne.

 11. Ahoj Michale diky za komentar. Ak mozem vediet o ktore weby ide s tou penalizaciuo ranku ide? Bolo to niekedy pocas updatu alebo teraz, ci pred tym? Dost ma to zaujima

 12. Ano jde o weby superhryzadarmo.cz a mephix.cz. Stále jsme v indexu Googlu, ale ranky jsou dole. Superhryzadarmo.cz byl před updatem, mephix.cz během updatu.

 13. aha, no tak to este neznamena ze za to moze directo. Zvlast ked je to taky maly system. Penalizacie prebiehaju vacsinou mimo globalneho updatu.Nemal si na Superhryzadarmo.cz backlinks?

 14. “… a keď mám byť úprimný, nečakal som ani toľko mailov na podporu, keďže ide o veľmi intuitívny systém.”

  Dobrá veta, LOL

 15. Viem z idem offtopic ale uz od piatku (mozno aj skor) sa neviem prihlasit do administracie directo, co mi naozaj chyba.
  Co sa tyka penalizacie, tak moc tomu neverim. Google to vidi ako klasicky spätny odkaz aj s popisom, ale ak by boli odkazy riesene formou etargetu alebo google ads, urcite by to bolo kvalitnejsie :)

 16. ak by boli odkazy riesene ako ma etarget a adsense neboli by to viac odkazy ale len presmerovane linky.
  K tvojmu problemu – odskrtni alebo naopak zaskrtni pole trvale prihlasenie a prihlas sa.

 17. directo je veľmi dobrá zárobková spoločnosť.. bol som tam asi jeden dva dni a už sa predalo pár odkazov. ono tam je základ dobre určiť cenu za odkaz a potom sa už hravo predávajú odkazy.

  čo sa mi nepáči je asi len -> aktualizácia G PR, sú tam nuly, ale ževraj sa stým niečo bude robiť.. Ďalej neviem prečo, ale nedarí sa mi prihlasovať.. najprv musím ísť cez proxy a potom sa normálne lognem.. a čoho sa bojím, že Google to bude brať podobne ako backlinks.com …
  To je asi všetko, dúfam že na directe sa bude poriadne pracovať aj naďalej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>