Zaplavia internet desiatky nových gTLD ?

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) si dal tento týždeň stretnutie v Singapure, aby odhlasoval najväčšiu zmenu za dlhé obdobie. Združenie odhlasovalo že doména prvého rádu  môže niesť meno súkromnej firmy, mesta, alebo organizácie.

Už od 12.1.2012 si môžete 90 dní nárokovať vlastnú gTLD doménu. Stačí na to málo. Presvedčiť externých konzultantov o svojom legitímnom nároku na doménu, zaplatiť poplatok 185 tisíc dolárov a ročne ďalších 25 tisíc. Horšie to už bude s preštudovaním manuálu k registrácii, ktorý má 360 strán.

Domény prvej úrovne budú môcť obsahovať takmer akékoľvek slovo v akomkoľvek jazyku vrátane arabského či čínskeho písma.

Veľkým firmám, organizáciám, mestám a možno niekoľkým svetovým domainerom sa týmto krokom otvára nový trh. Už dnes sa nahlas uvažuje o doméne .free . Či sa táto zmena citeľne dotkne Slovenska a Českej republiky ukáže zrejme až čas. Vstupné náklady sú však privysoké, k tomu treba pripočítať technické a personálne výdavky.

Predstavuje tento krok hrozbu pre stávajúce domény, alebo naopak posilní ich postavenie ?

Investujete do nových domén ?

EDIT: Ak v práci prokrastinujete, ponúkam obsiahle čítanie k téme:

http://www.lupa.cz/clanky/nove-genericke-domeny-cesta-k-sex-je-dlouha-a-jeste-trnita/

http://www.tyinternety.cz/media/co-byste-meli-vedet-o-novych-domenach-prvniho-radu-4102

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>