Zmena pravidiel pre poskytovanie menného priestoru .sk domén

Po 7,5 roku čakania bolo v utorok 10.8. 2010 oznámené zníženie cien pre slovenské domény. Súčasne došlo aj na drobnú úpravu pravidiel. Poďme sa teda pozrieť na konkrétne body.

pravidlá sk-nic

Nové pravidlá neobsahujú neaktuálne referencie na už neexistujúcu spoločnosť Euroweb, zjednodušujú štylistiku vybraných bodov a „zoficiálňujú“ prax ohľadom potreby overovania dokumentov. Ide najmä o nevyžadovanie notársky overeného podpisu nového majiteľa domény – úradne sa overuje len pôvodný. Práva a povinnosti z registrátorskej zmluvy tiež po novom bude možné previesť zmluvou na iného registrátora. Doposiaľ to pravidlá vylučovali, v praxi sa tak ale dialo.

Správca domény Sk-NIC má tiež v nových pravidlách jasnejšie vyšpecifikované riešenie prípadných sporov. Jedným z cieľov je, aby firma nemusela byť účastníkom sporu a zúčastňovať sa napríklad na súdnych pojednávaniach len preto, aby víťazná strana mala zaručenú akceptáciu nariadenia súdu registrátorom. SK-NIC tiež v pravidlách jasne uviedol, že akceptuje dokumenty podpísané elektronickým podpisom alebo zaručeným elektronickým podpisom. Pravidlá preň určuje osobitný dokument.

Schválené pravidlá oficiálne zverejnil Sk-NIC včera (11.8.2010) dostupné sú spolu s novým cenníkom na stránke správcu národnej domén. Do platnosti vstúpia po mesiaci od zverejnenia za predpokladu, že registrátor alebo užívateľ nepošlú písomný nesúhlas s nimi. Vtedy môže Sk-NIC zmluvu so subjektom vypovedať, výpovednou lehotou je jeden rok.

O ďalších, podstatnejších zmenách pravidiel sa bude diskutovať v rámci komisie v polovici septembra.

Celý článok o zmenách si môžete prečítať na stránkach Živé.sk.

Ktoré zmeny pravidiel by ste uvítali Vy ?

2 thoughts on “Zmena pravidiel pre poskytovanie menného priestoru .sk domén

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>