LSI – Latent Semantic Indexing

Včera ma pochválil jeden môj priateľ/zákazník, že sa stále v písaní zlepšujem. Pred týždňom mi zase druhý písal, že nech napíšem niečo zaujímavé do rubriky seo. A tak teda napíšem z oblasti seo o LSI (nie, nie je to droga :) ).

Počítam, že väčšine táto skratka nič nehovorí, pritom je v seo ako takom veľmi dôležitá. Priznám sa, neviem ako je na tom v tomto seznam, ale zrejme to bude o poznanie horšie ako google. Preto majte na mysli, že obsah článku je mierený najmä na google, nie seznam.

Tak čo je teda LSI?

Pojem známi snáď 4-5 rokov. LSI umožňuje vyhľadávačom vymedziť zameranie webu bez toho, aby sa slová v texte opakovali. Príklad. Mám web o počítačoch. Namiesto neustáleho používania slova počítač, môžem použiť aj harddisk, ramka, monitor, tlačiareň, myš, klávesnica a podobne.

Čo z toho vyplýva? Nemusíte sa pri tvorbe obsahu pre web zameriavať na hustotu kľučových slov, google chápe o čom daný web je, aj keď sa použijú synonymá. Na druhú stranu, držte sa témy. Nepíšte o realitách, keď web je primárne o počítačoch. Rovnako sa chovajte aj vy pri tvorbe odkazov. Neodkazujte na web rovnakým spojením, ale použite synonymá. Znížite tak možnosť odhalenia umelých odkazov a pádu do sandboxu. V tomto ponímaní sa ukazujú aj nové možnosti tvorby odkazov. Mám web o parfémoch a nemusím zháňať odkazy len z rovnakých webov, ale možem použiť aj weby o kozmetike.

Myslím, že som opäť poukázal na častú chybu “linkbuilderov” (či ako si to dnes registrátori do katalógov a vkladači 1 článku hovoria). Znovu však pripomeniem, že je to len časť z celej skladačky, ktorá do seba zapadá a určite to nie je celé tajomstvo link buildingu. Je ale úsmevné, ako ľahko(a koľkými spôsobmi) môže výjsť celá snaha tvorby odkazov na vnivoč. S týmito a tiež ďalšími chybami sa stretávam denne. Chyby, ktoré devalvujú význam (napríklad teraz tak populárnych) pr článkov. Námätkovo spomeniem pár:

  • rovnaký anchor text
  • zlé landing pages
  • prehnaná hustota slov
  • netématické weby
  • veľa odkazov  (najlepšie keď sú úplne rovnaké a na rovnakú url 😀 )
  • duplicita textu

Ako sa hovorí radšej raz vidieť, ako dvakrát počuť, no skrátka tu je názorná ukážka ako nemá vyzerať pr článok. Splňuje hádam všetky podmienky, ktore som vypísal.

4 thoughts on “LSI – Latent Semantic Indexing

  1. Ještě je taky dobré neodkazovat jenom na svůj web, ale hodit odkaz i na jinou velice autoritativní stránku. Vše v jednom pr článku.

  2. Spätné upozornenie: Google sandbox | SvetDomen.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>