Prečo som zakladal sro

Zrejme nebudem sám komu sa zdá odvodové zaťaženie živnostníkov nad bežné pomery. Platit tisíce euro ročne len ako základné odvody bolo pre mňa neprijateľné, a preto som hľadal legálne cesty ako z toho von. Je síce pekné, že si môžem uľaviť od dane vo forme 40% fiktívnych nákladov, no pri porovnaní s odvodmi sa to aj tak neoplatí. Moc možností mi neostávalo. Založiť si offshore, ostať živnostníkom a platiť 8. najvyššie odvody na svete, odsťahovať sa, alebo si založiť sro.

Sro má v podstate pár výhod oproti živnosti a každý si musí zvážiť sám (prípadne sa poradiť), či sa mu to vôbec oplatí. Dá sa vyhnúť sociálnym odvodom, ak risknete dôchodok (v mojom prípade mám na rozmyslenie ešte nejaký ten rok), čo spraví kľudne aj 2000€ /rok. Na druhú stranu ak podnikáte dobre, sociálne potrebovať nebudete a zvlášť pri takom zhodnotení, ktoré ponukajú dnešne DDSky, to si zhodnotím aj sám a lepšie. Platiť len minimálne zdravotné poistenie, pričom dostávate rovnakú starostlivosť ako ostatní je tiež jedna z výhod. V neposlednom rade treba spomenúť aj ručenie iba výškou základného imania ( tento rok už len 5000€) a “cveng”, ktorý sro má. Rozmýšľal som už aj nad ukončením podnikania a nemyslím, žeby bol problém sro predať (tak ako sú predzaložené -ready  made, dajú sa aj predať, história ostane a ostatné údaje sa zmenia v orsr).

Rozmýšľal som, žeby som napísal aj pár výhod prečo si zvoliť radšej živnosť, ale nespravím to. Mám však radu pre študentov. Ak študujete a je vám menej ako 26 a viac ako 18 a môžete podnikať, urobte tak. Cez živnosť ( čo vás vyjde kľudne 5€ za založenie) si môžete zarábať až do výšky cca 4000€ ročne bez daní a odvodov, ktoré zatiaľ zatiahne štát. Ja ešte využívam aj živnosť, ale postupne zapájam aj sro, hlavne pre náklady.

Podnikám už takmer 2 roky a musím priznať, že som mal šťastie. Ako na ľudí s kontaktami, tak na ľudí so znalosťami. Každým pol rokom vidím nejaký progres vo vývoji seocentra a momentálne riešim nedostatok kapacít. Ono zohnať ľudí na prácu nie je vôbec ťažké, to vôbec nie, ale zohnať ľudí, ktorí by robili naozaj bez zbytočných a zväčša priehľadných ( a naviac trápnych) výhovoriek je už iná káva. Ono sa to fláka, keď nie je v hre ich povesť a peniaze. Sem tam dostávam reporty ako sa niektoré agentúry snažia telefonicky ukecať nových klientov a musím priznať, že tomu nerozumiem. Vysvetlovať niekomu, čo nevie čo seo je a ešte cez telefón, musí byť hrôza. Taktiež nechápem, prečo nemajú klientov, asi robia niečo zle, veď aha koľko ich klientov má a stále pribúdajú nové a nové agentúry a noví jednotlivci.

Ak som uviedol nejaké neaktuálne číslo alebo údaj, tak sa ospravedlňujem, ale +- by to malo sedieť.

5 thoughts on “Prečo som zakladal sro

 1. Pre služby s vysokou pridanou hodnotou je vždy výhodnejšie živnosť ako s.r.o, čo sa týka daňového a odvodového zaťaženia, ak ako píšeš neriešiš dôchodok a vieš lepšie investovať tieto prostriedky do svojej budúcnosti ako štát.

  Ďalšou výhodu je aj menej finančne a časovo náročnejšie založiť živnosť ako s.r.o. Lacnejší štart.

  Ďalšou výhodu je menej finančne, prípadne menej časovo náročnejšie vedenie účtovníctva. Pri živnosti a paušálnych výdavkoch stačí zjednodušená daňová evidencia oproti s.r.o. ktoré musí viesť povinne podvojné účtovníctvo.

  Prípadne využiť aj kombináciu živnosti a s.r.o.

 2. Pre studenta jednoznacne zivnost. Lacne a rychle zalozenie, jednoduche uctovnictvo, odvody plati stat.

  Pre zacinajuceho podnikatela doporucujem zivnost, vzhladom na to, ze prvy rok sa neplatia odvody (ak tak, iba dobrovolne..). Tatkiez jednoduche uctovnictvo a v porovnani s sro zanedbatelne naklady na zalozenie. A ked sa clovek po 1 roku podnikania trosku ostriela, tak zrusit zivnost a zalozit s.r.o.

  @”V neposlednom rade treba spomenúť aj ručenie iba výškou základného imania ( tento rok už len 5000€) a “cveng”, ktorý sro má.”
  No ona ta s.r.o. ma praveze “neprijemny cveng”, vzhladom na to, ze rucenie je obmedzene na vysku imania – napr. tych 5000 Euro. Pri zivnosti rucite celym svojim majetkom. Takze na pozicku od banky ako sro mozete zabudnut (leda ak vykazujete viac ako 2 roky vysoky zisk), taktiez na nakup na splatky atd…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>