Seo faktory – analýza pre rok 2009

Len nedávno som písal o veľmi poučnom článku, kde boli zhrnuté faktory pre dobrú on page optimalizáciu a už dnes prinášam ďalšiu veľkú novinku.

V článku (opäť na seomoze) ranking faktors, je veľmi podrobný výpis a percentuálne hodnotenie váhy jednotlivých faktorov, ktoré do seo zasahujú.  72 seo expertov sa zúčastnilo na tomto hodnotení, takže dôveryhodnosť a presnosť by mala byť vysoká.

Informácií je to veľmi veľa, sám ich bude vstrebávať a vyhodnocovať ešte aj zajtra. Odporúčam si povšimnúť, že faktory sú rozdelné do rôznych kategórií, takže nezovšeobecňujte dané výsledky pre kategóriu, na celú optimalizáciu.

Pätičkári, recipročná výmena( tj. dvojsmerná výmena)) je takmer bezvýznamná, čo spolu s umiestnením a opakovaním exaktných slov v anchor textoch dáva váhu blízku nule. Dôvod je zrejmý, taktika ľahko odhaliteľná, v bežnom správaní používateľa nepoužívaná (kto z blogerov, tvorcom webov dá odkaz na zaujímavý web niekam do pätičky?) Našiel som tam aj kometovanie dofollow blogov (na hranici s black hat), ktoré je tak obľúbené v zahraničí. Pepe nedávno komentoval na dragovom blogu váhu CTR v serpe, aj podľa týchto nových údajov tam slabšia váha je. Silne odporúčam pozrieť aj negatívne faktory, schválne, koľkí z vás sa tam nájdu. Na záver ešte vyberám geo-targeting časť, kde je veľmi dôležité tvrdenie o ccTLD (“národné domény”), ktoré majú podľa tejto správy veľmi vysokú váhu. Teda používajte primárne sk a cz domény, dostávate sa tak do výhody pred preloženými webmi (nieco.com/sk/) a hostujte doma :) (IP servera).

Ako som písal, je tam veľmi veľa údajov, ktoré by sa dali kľudne rozpísať na jednotlivé kategórie hodné knihy, či nejakej komplexnej príručky. Tak či onak, o seo sa vždy krásne píše, ale ťažšie sa už podľa týchto pravidiel aplikuje. Snáď všetkým je jasné, že tieto informácie sa primárne dotýkajú kvalitných vyhľadávačov a hlavne google, seznam má svoje osobité parametre.

Našli ste tam aj vy niečo, čo stojí za povšimnutie a vypichnutie?

4 thoughts on “Seo faktory – analýza pre rok 2009

  1. Moc hezký upozornění. Aktuální zahraniční seo weby moc nesledju, ale tohle je opravdu hezký přehled. Každopádně se potvrdila skutečnost, kterou jsem na webtrhu tvrdil už na jaře a tys ji zmínil v některém předchozím článku. Hodně záleží na tom odkud a z jakých ip odkazujeme – google prokoukne, že mám 50 a 50 webů na dvou C ip a navzájem na sebe odkazuju – a proto jsem dřív dosahoval na google mnohem snadněji dobrých pozic – jak weby přibejvaly google odhalil mojí farmu a teď odkaz do webů vlastního portfolia z ní má mnohem menší váhu než když koupím podobný odkaz od jinud.

  2. Ja osobne som zameraný na seznam, takže moc teraz optim alizáciu pre google neriešim…
    Avšak občas keď kuknem na pozície v google, tak som na tom veľmi, veľmi zle.Problém nevidím ani tak v nekvalitných textoch, ako v rovnakej IP a linkovaniu nových webov nesprávnym spôsobom.
    V každom prípade kým má seznam stále väčšinový podiel, neplánujem to nijako riešiť…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>